Group 23 Group 22 126516 126509 Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape feather:arrow-down-circle copy Group 9

HABERLER


Tırsan’dan 26,7 Milyon Tl Üretim Teknolojisi Yatırımı

Tırsan’dan 26,7 Milyon Tl Üretim Teknolojisi Yatırımı

05 Nisan 2016

Türkiye’nin lider ve öncü treyler üreticisi Tırsan, 2015 yılında sadece son çeyrekte üretim teknolojilerine 3 milyon 143 bin TL yatırım gerçekleştirdiğini, 2016 yılında bu alandaki yatırımlarının ise 26 milyon 675 bin TL seviyesinde olduğunu açıkladı.


Tırsan, 1993 yılından bu yana Avrupa’nın en yüksek kapasiteli ve en modern treyler üretim tesislerinden biri olan Adapazarı kampüsünde, 12 treyler ürün grubunda 100’den fazla farklı tipte treyler üretimi yapmaktadır. Toplam 365.000 m² alan üzerine kurulu olan üretim kampüsü, perdeli ve tenteli, platform araçlar, paslanmaz çelik tanker, alüminyum tanker ve silo, kutu tipi treyler, low-loader ve low-bedler, damper ve konteyner taşıyıcı olmak üzere yıllık standart üretim kapasitesi toplam 20.000 adet olan, bağımsız iş birimleri mantığıyla çalışan sekiz farklı fabrikadan oluşmaktadır.

Tırsan, Adapazarı tesisinde gerçekleşen üretimin kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğinin artırılmasının yanı sıra, üretim tesisinin çevresel etkilerinin minimize edilmesine yönelik olarak 2015 yılı son çeyrekte beş büyük projeyi 3.143.000 TL yatırımla hayata geçirmiştir. 2016 yılı için ise Tırsan, toplam 26.675.000 TL yatırımla, bazıları hem Türkiye hem de dünyada ilk olacak üretim teknolojisi projeleri yürütmektedir.

Bu projelerden bazıları şunlardır:

Tenteli/Perdeli Treyler Boyahanesi Otomasyon Projesi

Tırsan’ın Adapazarı tesislerinde yılda yaklaşık 8.000 adet standart treyler şasisi boyanmaktadır.

Toplam 4,7 milyon TL yatırımla gerçekleştirilmekte olan yeni proje ile astar ve son kat boya kabinlerinde boya robotu sistemine geçilecektir. Sekiz adet boya robotunun kullanılacağı otomasyon projesi neticesinde hem treyler boya kalitesi artacak, hem de araç başına kullanılan boya miktarında %40 tasarruf elde edilecek, bu sayede toz ve organik uçucu madde (VOC) emisyonunda önemli düşüş sağlanacaktır.

Her bir aracın boya kabinlerindeki işlemlerinin tamamlanma süresini 12 dakikaya indirecektir.


Proje 2016 yılının üçüncü çeyreğinde devreye alınacaktır.

Hidro-şekillendirme Presi ile Tanker Bombe İmalatı

Tanker üretiminde en meşakkatli ve en çok uzmanlık gerektiren aşama tank silindirinin uçlarındaki bombelerin imal edilmesidir. Tırsan Adapazarı tesislerinde üretilen Kässbohrer tankerler, Tırsan’ın uzman iş gücü ve üretim kalitesi sayesinde Avrupa pazarında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

2016 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanan bu proje kapsamında, büyük boyutlu sac parçalardan eliptik ve dairesel bombe üretimi gerçekleştirmek için hidro-şekillendirme presi ve kalıpları geliştirilerek üretilecektir.

Su ile şekillendirilecek bombeler, Türkiye’de ilk defa üretilecek olan eliptik bombe hidro-şekillendirme presi ve kalıpları ile ülke ithalatının azaltılması, dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması sağlanacak, yurt dışındaki üreticilere ödenen yılda ortalama 5 milyon TL ülke ekonomisine tasarruf olarak katkı sağlayacaktır.

Bununla beraber konvansiyonel yöntemler ile 2,5-3 saat kadar sürede gerçekleşen dairesel bombe üretiminin süresi yaklaşık 1 saate düşecek ve bu sayede hem zaman ve enerji kazancı sağlanacak, hem de üretilen bombelerde kalite artışı elde edilecektir.

Treyler Kaynak Otomasyonu Projesi

Bu proje ile Tırsan’ın sağlamlığı ile ün yapan şasilerinin, Kässbohrer Açık Kasa üst yapı parçalarının ve Kässbohrer Akaryakıt Tankeri gövdesinin tam otomasyon sistemi ile kaynaklanması hedeflenmektedir. Proje kendi alanında Türkiye ve dünyada bir ilk olacaktır.

Tırsan’ın konsorsiyum lideri olarak rol aldığı proje 21 milyon 325 bin TL yatırımla gerçekleştirilecektir. Projenin ilk adımı olan açık kasa treylerlerin üst yapı parçalarının kaynak otomasyonunun 2016 yılı ikinci çeyreğinde, ikinci adımı olan akaryakıt tankeri gövdesi kaynak otomasyonunun aynı yılın üçüncü çeyreğinde, şasi kaynak otomasyonunun ise 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanmaktadır.

Kaynaklama işleminde verimliliği önemli ölçüde artıracak olan proje, ürün kalitesinde de ciddi artış sağlayacaktır.