Group 23 Group 22 126516 126509 Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape feather:arrow-down-circle copy Group 9

• Treyler sektörünün ilk Ar-Ge merkezini açan Tırsan ikinci Ar-Ge merkezini kurmak için çalışmalara başladı.
• 61,2 milyon TL yatırımla kurulacak tesis, 9400 m2’si prototip ve test alanı olmak üzere 16,600 m2 kapalı alana sahip olacak.
• Yeni Ar-Ge merkezinde tasarlanan ürünlerin kullanım ömrü boyunca maruz kalacağı tüm yol ve yükleme koşulları, iklim ve korozyon etkileri de dahil olmak üzere test edilebilecek.
• Testleri gerçekleştirilecek ürün prototipleri, CNC üretim, 3D hızlı prototipleme, robotik birleştirme gibi ileri prototip üretim teknolojileri kullanılarak üretilecek.
• Yeni Ar-Ge merkezi 150’si Ar-Ge mühendisi olmak üzere 300 ek istihdam yaratacak.
• Tırsan Ar-Ge merkezi 15’ten fazla ulusal ve uluslararası üniversite ve enstitünün yanı sıra dünyanın önde gelen sistem tedarikçileriyle ortak araç ve sistem geliştirme projeleri yürütmektedir.
• 2015 yılı itibarıyla Tırsan Ar-Ge merkezi 77 proje geliştirmiştir.
• 2015 yılında toplam 59 adet patent başvurusu gerçekleştiren Tırsan, yılın ilk yarısında TPE sıralamasında ülke çapında 5. sırada yer almıştır.
• Tırsan Ar-Ge merkezinin şu anda devam eden 11 adet TÜBİTAK/TEYDEB projesi bulunmaktadır.
• 2015 yılında bilimsel dergi, konferans ve sempozyumlarda toplam 11 adet bilimsel yayın yapılmıştır.

İstanbul -Türkiye treyler sektöründe inovasyonun öncüsü Tırsan ikinci treyler Ar-Ge merkezini kuracağını açıkladı. Şirket 2009 yılında Türkiye treyler sektörünün ilk ve tek Ar-Ge merkezini kurmuştu.

Buna göre, Tırsan Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 61 milyon 216 bin TL yatırımla şirketin ikinci Ar-Ge merkezini kurmak için çalışmalara başlandı. Gerçekleşen proje ile kurulacak tesiste, 7.200 m2’si tasarım ofisleri, 9.400 m2’si ise prototip ve test alanı olmak üzere toplam 16.600 m2 kapalı alan yer alacak.

Tırsan’ın ikinci Ar-Ge merkezi projesine ilişkin bilgi veren Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Tırsan olarak önceliğimiz değer üretmek olduğundan, dünya çapında 55’ten fazla ülkede doğru müşteriye doğru araç çözümünü sunmak için araştırma-geliştirme projelerine ve iş birliklerine yatırım yapıyoruz. Konsept tasarımlardan ileri teknoloji araştırmalarına, çözüm mühendisliğinden seri üretime kadar, son kullanıcılar için toplam sahip olma maliyetini düşürmeye odaklanarak çevreci, sürdürülebilir ve güvenilir araç çözümleri için projeler geliştiriyor ve sonuçlandırarak müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. 2009 yılından bu yana faaliyette olan Adapazarı Ar-Ge merkezimizde fiziki kapasitenin sınırlarına ulaştık. Şirketimizin yılda 20.000 adet treyler üretimine ulaşma hedefini yeni merkezimizde geliştireceğimiz ürünlerle desteklerken, bazı ürün gruplarının tasarımlarını, prototip üretimlerini ve geliştirme testlerini yeni tesisimizde gerçekleştireceğiz. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük test merkezi olacağız” açıklamasını yaptı.

Nuhoğlu, “Yeni Ar-Ge merkezimizde de, bir aracın ürün tanımının yapılmasından final mühendislik onayının verilmesine kadar olan tüm ürün geliştirme süreç adımları gerçekleştirilebilecek. Tesiste tasarlanan araçların bilgisayar destekli analiz ve simulasyon faaliyetlerinin yanında, tasarlanan ürünlerin kullanım ömrü boyunca maruz kalacağı tüm yol ve yükleme koşulları, iklim ve korozyon etkileri de dahil olmak üzere fiziki olarak test edilebilecek, sürüş güvenliğiyle ilgili bazı çarpışma ve devrilme testleri de gerçekleştirilebilecek. Geliştirme testlerinin yanı sıra bazı önemli sertifikasyon ve tip onay testleri de yeni merkezimizde yapılabilecek. Testleri gerçekleştirilecek ürün prototipleri, CNC üretim, 3D hızlı prototipleme, robotik birleştirme gibi ileri prototip üretim teknolojileri kullanılarak üretilecek,” dedi.

Tırsan Adapazarı üretim kampüsü içerisinde yer alan Ar-Ge merkezinde hali hazırda 100’e mühendis çalışmaktadır. Yeni Ar-Ge merkezinin tam kapasiteyle faaliyete geçmesiyle birlikte, 150’si Ar-Ge mühendisi olmak üzere toplam 300 ek istihdam yaratılması planlanmaktadır.

Tırsan’ın Çayırova’da kurulacak yeni Ar-Ge merkezinin 2017 yılı sonunda faaliyete geçmesi hedeflenmektedir.

Akademik ve Sektörel İşbirlikleriyle Ulaşılan Başarı


Tırsan Ar-Ge merkezi; aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Hacettepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Leibniz-Institut, Fraunhofer Institut (Almanya), RWTH Aachen Üniversitesi (Almanya), Atina Teknik Üniversitesi, Türk – Alman Üniversitesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin de yer aldığı 15’ten fazla ulusal ve uluslararası üniversite ve enstitünün yanı sıra, WABCO, Knorr Bremse, BPW ve SAF gibi dünyanın önde gelen sistem tedarikçileriyle ortak araç ve sistem geliştirme projeleri yürütmektedir.


Prototip ve araç test tesisini bünyesinde barındıran Tırsan Ar-Ge merkezi, test, sertifikasyon ve süreç geliştirme projelerini de TÜV SÜD, tarafsız denetim ve belgelendirme kuruluşu DEKRA, European Institute of Pharma Logistics (EIPL), İngiltere merkezli otomotiv sektörüne yönelik mühendislik, test, araştırma ve belgelendirme kuruluşu MIRA, OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme San. ve Tic. A.Ş.) gibi kurumlarla yürütmektedir.


2015 yılı itibarıyla Tırsan Ar-Ge merkezi 77 proje geliştirmiştir. Bunun yanında, 2015 yılında toplam 59 adet patent başvurusu gerçekleştiren Tırsan, 2015 yılının ilk yarısında toplam 16 patent ile Türk Patent Enstitüsü sıralamasında önceki yıla göre 24 sıra birden yükselerek Türkiye’de en çok patent başvurusu yapan 5. kuruluş olmuştur. 2007 yılından bugüne toplam 125 patent ve faydalı model başvurusu yapılmış, bunların % 50'si geçen faaliyet dönemi içerisinde gerçekleştirilmiştir. Yine 2007 yılından günümüze kadar Tırsan Ar-Ge merkezinde geliştirilen 14 adet endüstriyel tasarım tescillenmiş olup, bunların yarısı 2015 yılında gerçekleşmiştir.

Tırsan Ar-Ge merkezinin şu anda devam eden 11 adet TÜBİTAK/TEYDEB projesi bulunmaktadır. Bunların iki tanesi 1509 uluslararası proje, sekiz tanesi 1501 sanayi projeleri niteliğinde, bir tanesi ise 1505 üniversite-sanayi işbirliği projesidir. 2015 yılında bilimsel dergi, konferans ve sempozyumlarda toplam 11 adet bilimsel yayın yapılmıştır.