Group 23 Group 22 126516 126509 Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape feather:arrow-down-circle copy Group 9

HABERLER


Treyler İhracat Şampiyonu Tırsan İlk Çeyrekte Yurtdışı Satışlarını %70 Artırdı

Treyler İhracat Şampiyonu Tırsan İlk Çeyrekte Yurtdışı Satışlarını %70 Artırdı

05 Nisan 2016

• 2016 yılı ilk çeyrekte Tırsan ihracat siparişlerini geçen yılın aynı dönemine göre %70 artırarak 1.835 adede ulaştı.
• İlk çeyrekte toplam üretiminin %52’sini ihraç etti.
• Ocak-Şubat döneminde satışlarını Almanya’da %75, Fransa’da %45, Polonya’da %95 yükseltti.
• Daralan Rusya pazarında payını artıran tek uluslararası üretici oldu.
• 2015 yılında Türkiye toplam treyler ihracatının %34’ünü, tanker ihracatının %80’ini tek başına gerçekleştirdi. Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya ve İsrail’e treyler ihraç eden tek Türk üretici oldu.
• 2016 yılında, yeni girilen ihracat pazarları İspanya ve Portekiz’e treyler ihraç eden tek Türk üretici olacak.
• 2015 yılında faaliyet gösterdiği Avrupa pazarlarında %48 trafiğe kayıt artışı ile en hızlı büyüyen üretici oldu.

 

Türkiye’nin treyler ihracat şampiyonu olan lider üreticisi Tırsan, 2016 yılının ilk çeyreğinde ihracat siparişlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %70 artırdı. Toplam üretiminin yarısının satışını yurt dışı pazarlarda gerçekleştirdi. 2015 yılında Tırsan, Türkiye’nin toplam treyler ihracatının %34’ünü tek başına gerçekleştirmişti.

Türkiye treyler sektöründe kurulduğu 1977 yılından bu yana aralıksız pazar lideri olan Tırsan’ın 2018 hedefi 10.000’i yurtdışı olmak üzere toplamda 20.000 adetlik satışa ulaşmak. 2018 hedeflerine yürürken,  geçen sene ki üretim adedine paralel olarak üretimini 9.000 adet seviyesinde tutmayı planlayan Tırsan, bu sene üretimin yarısını  yani 4.500 adedini ihraç etmeyi hedeflemektedir.2016 yılının ilk çeyreğinde şirket yurt dışı satışlarının, faaliyet gösterdiği Avrupa piyasalarında pazar payını artırmasına paralel olarak geçen yılın aynı dönemine göre %70 yükselterek 1.835 adede ulaştı. Söz konusu dönemde şirketin yurt dışı pazarlara gerçekleştirdiği satışlarının toplam satışları içerisindeki payı %52,3 olarak kaydedilirken, geçen yılın aynı döneminde bu oran %28 seviyesindeydi.

Buna göre, pazar verilerinin açıklandığı 2016 ilk iki ayında, Almanya treyler pazarındaki büyüme oranı %17 seviyesinde yer alırken Tırsan’ın satışları %75, Fransa treyler pazarındaki büyüme oranı %8 seviyesinde kalırken Tırsan’ın satışları %45 oranında artmıştır. Tırsan’ın yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir diğer pazar olan Polonya’da yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentisi %20 seviyesinde olmasına karşın, açıklanan ön verilere göre pazar büyümesi %45 seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin üzerinde kaydedilmiştir. Bu dönemde Tırsan ise Polonya pazarındaki treyler satışlarını %95 yükseltmiştir. Tırsan’ın söz konusu pazarlarda genel büyüme oranının üzerinde satış artışı kaydetmesi, pazar payını yükselttiğini göstermektedir.


Tırsan’ın 2011 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Rusya pazarı, ülkede 2014 yılında başlayan ekonomik krize bağlı olarak bu yılın Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %15 oranında daralmıştır. Buna karşın Tırsan, söz konusu dönemde satışlarını geçen yılın ilk iki ayındaki seviyelerinde koruyarak daralan Rusya pazarında payını artıran tek uluslararası üretici olmuştur.


Tırsan’ın ihracat performansını değerlendiren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “38 yıldır Türkiye treyler sektöründe aralıksız olarak pazar lideriyiz. Ekonomik, siyasi ve bölgesel belirsizliklerle geçen 2015 yılını %34 pazar payı ile lider kapattık. Üretimimizin üçte birinin satışını, Avrupa pazarlarına gerçekleştirdik. Bu yılın ilk çeyreğinde ise toplam üretimimizin yarısını ihraç ettik. İspanya ve Portekiz pazarlarına çok hızlı bir giriş yaptık. Türkiye’nin treyler ihracat şampiyonuyuz. 2015 yılında Türkiye’nin toplam treyler ihracatının %34’ünü, tanker ihracatının ise %80’ini ise tek başımıza gerçekleştirdik. Geçen yıl Türkiye’den Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya, ve İsrail’e gerçekleşen treyler ihracatının tamamını Tırsan tek başına yaptı. Yine 2015 yılında, Belçika’ya yapılan ihracatın %80’inin, İtalya’ya yapılan ihracatın %77’sinin, Rusya’ya satılan treylerlerin yarısının arkasında Tırsan bulunuyor,” açıklamasını yaptı.

Nuhoğlu, “2015 yılında yurtdışı satışlarının %95’ini Avrupa’ya gerçekleştiren Tırsan, bugün, Avrupa’nın önde gelen treyler üreticilerinden biridir. Üretim gücü bakımından ilk üç üretici arasında yer alıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz Avrupa pazarlarında geçen yıl %48 büyüme yakalayarak en hızlı büyüyen treyler üreticisi olduk.” ifadelerini kullandı.