Group 23 Group 22 126516 126509 Fill 4 Fill 1 Fill 1 Combined Shape feather:arrow-down-circle copy Group 9

Üretim Tesisleri


Adapazarı Üretim Tesisi

Tırsan Adapazarı Mega Kampüsü, Avrupa’nın en büyük üretim tesislerinden biridir

Avrupa’nın en modern ve en yüksek kapasiteli treyler üretim tesislerinden biri olan Tırsan Adapazarı Mega kampüsü, 383.000 m² toplam alanı ile Türkiye'nin en büyük treyler fabrikasıdır. 

1977 yılında İstanbul, Kartal’da 7.000 m²’lik bir tesiste faaliyet göstermeye başlayan Tırsan, 1993 yılında 24.000 m²'si kapalı olmak üzere toplam 175.000 m² alan üzerine kurulu Adapazarı'ndaki tesisini faaliyete geçirmiştir. Sürekli modernizasyon ve kapasite artırımları ile 149.000 m² kapalı alana ulaşan mega kampüsümüzün toplam üretim kapasitesi 20.000 treylerdir.

Güvenilir lider Tırsan, Avrupa’nın en geniş ürün gamını üretebilen Avrupa’daki tek üreticidir. Adapazarı Mega Kampüsünde, yalın üretim prensipleriyle müşterilerinin rekabetçiliğini arttırmak için,17 farklı kategoride 57 farklı ürün,1000’den fazla tekil ürünü üretimi gerçekleştirmektedir.

Genel kargo ve soğuk zincir taşımacılığı, sıvı, tehlikeli sıvı ve katı akışkan ürün taşımacılığı, ağır özel proje taşımacılığı ve inşaat sektörü ile intermodal taşımacılığa yönelik ürün aileleri, perdeli tenteli, platform, alüminyum ve plywood kutu ürünleri, frigo ürünleri, gıda ve tehlikeli madde tankerleri, damperli ve yatay silobas ürünleri, çelik ve alüminyum damper ailesi, sabit uzayabilir ve hidrolik dümenlenebilir low-bed ürün ailesi ve low-loader’ları, sektörün ödüllü swap body ve ödüllü konteyner şasi ürün aileleri ile dünyanın 70’ten fazla ülkesindeki müşterilerine karayolu taşımacılığının her alanında rekabetçi çözümler sunmaktadır.

Adapazarı Mega Kampüsü, 4 mega fabrikadan oluşmaktadır. Otomatik kaynak, kesme ve boyama gibi 81 farklı üretim teknolojisinin verimli kullanıldığı bir alandır. Tırsan,1.000’in üzerinde tekil ürün ile en geniş ürün gamını aynı çatı altında üstün verimlilik ve kalitede üreterek, sektörde liderliğini devam ettirmektedir.

Avrupa’nın en büyük ve en teknolojik Low-bed fabrikasını devreye aldık

Kurulduğu günden beri üretim tesisi ve Ar-Ge yatırımlarını aralıksız sürdüren güvenilir lider Tırsan, 2018 yılında temellerini attığı, 23.794 m2 alan üzerine kurulu Avrupa’nın en büyük low-bed ve özel araçlar fabrikasını 2019 yılında faaliyete geçirdi. Tırsan, bu tesiste çift vardiyada yıllık 2 bin 500 adet low-bed üretim ile Avrupa’nın en büyük kapasitesine sahiptir. Endüstri 4.0 prensiplerine uygun şekilde inşa edilen low-bed fabrikası, tam otonom konveyör hattında, RFID ve barkod teknolojileri kullanarak, robotlu kaynaktan, otomatik kumlamaya, metalizasyondan, robotlu boyamaya en verimli şekilde en kaliteli ve dayanaklı low-bed araçlarını üretmektedir.

Tırsan, enerji ihtiyacının %92’sini kendisi üretiyor

Tırsan Adapazarı Mega Kampüsü içerisinde toplam 131.000 m2 bina çatısında 15.550 kWp Çatı GES kurulumu yapılmıştır. Tırsan, Aralık 2023’te devreye giren tesis ile elektrik enerjisi ihtiyacının %92' si yenilenebilir kaynaklardan karşılamaktadır.

Adapazarı Mega Kampüs, Avrupa’da KTL ve metalizasyon’ un aynı çatı altında uygulayan tek fabrikadır

Tırsan, 2013 yılı Aralık ayında Adapazarı Mega kampüsünde, 5.600 m² alan üzerine kurulu tam otomasyonlu kataforez (KTL) kaplama tesisi ile birlikte, saate 10 m3 kapasiteli entegre biyokimyasal su arıtma tesisini de devreye aldı.

2016 yılında ise Türkiye treyler sektöründe ilk kez olarak metalizasyon işlemi devreye alındı. Metalizasyon işleminde treylerin şasisine, %85 çinko ve %15 alüminyum içeren metal alaşım spreylenerek metal yüzeyin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturuluyor.  Treylerin şasisini paslanmaya neden olan darbelere, delinmelere ve çiziklere karşı etkin olarak koruyan metalizasyon işlemi ağır taşımacılık segmentindeki treylerlere uygulanmaktadır.

Adapazarı kampüsü, Avrupa’da KTL ve metalizasyonu aynı çatı altında gerçekleştiren tek fabrikadır.

Tırsan, ATP Tip Test Merkezi ile hem Tırsan Müşterilerine hem sektör müşterilerine ve maliyet avantajı sağlamaktadır

Güvenilir lider Tırsan, 2018 yılından bu yana ATP Tip Test Merkezi ile Tırsan müşterine ve aynı zamanda soğuk zincir taşımacılığı yapan tüm şirketlere Adapazarı'ndaki test merkezi ile zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır. Tırsan’ın Adapazarı fabrikasında faaliyet gösteren ATP Tip Test Merkezi’nde yalıtımlı ekipman testleri ve soğutucu/ısıtıcı ekipman testleri gerçekleştirilmektedir. Tırsan, Adapazarı fabrikasında faaliyet gösteren ATP Tip Test Merkezinde yapılan testler sonucunda, 50 ülkede tüm marka araçlar için geçerli olan TSE onaylı ATP sertifikasını verme yetkisine sahiptir.15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan ATP anlaşmasına göre uluslararası bozulabilir gıda taşımacılığı yapan firmaların ATP sertifikasına sahip treylerler ile taşıma yapma zorunluluğu vardır.

Türkiye’nin İlk Treyler Ar-Ge Merkezi Adapazarı Mega Kampüs’tedir

Adapazarı Mega Kampüs’te 5400m2 alana kurulu Ar-Ge ve Prototip test merkezimizde, 155 kıdemli mühendisimizle beraber araç, komponent, malzeme ve proses geliştirme konularında faaliyet göstermekteyiz. 2016 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı en iyi özel Ar-Ge ödülüne layık görülen merkezimizde geliştirilen teknolojiler ile müşterilerimizin rekabetçiliğini artırırken, Turkish Time dergisi tarafından yapılan bağımsız araştırmada son 5 senedir otomotive kategorisinde kesintisiz ilk 3’te yer almaktayız.

İkinci Ar-Ge merkezimizi 2023 yılında Gebze Taysad Organize Sanayi Bölgesinde devreye alarak, Avrupa’nın en donanımlı A-Ge kapasitesini Türkiye’de kurmuş bulunuyoruz.